Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kašel u dětí

4. 6. 2007

Kašel je nejčastějším příznakem onemocnění dýchacích cest. Jedná se zejména o nezávažné virové infekty bez nutnosti léčby antibiotiky. Je jednou z nejčastějších potíží, která přivádí dítě k vyšetření lékařem, pediatrem.

Definice:

Kašel je prudký hlasitý výdechový manévr, který vzniká jako obranný reflex při mechanickém či chemickém dráždění v dýchacích cestách. Vykašlávání (expectorace) je odstraňování sekretů z dýchacích cest.

Typy kašle:

Kašel dělíme podle nejrůznějších hledisek na jednotlivé druhy.

1. podle produkce sekretu na neproduktivní - suchý, produktivní - vlhký

2. podle délky kašle na akutní - trvá do 20 dnů, opakující se (recidivující) - opakující se stavy suchého kašle, nejčastější při průduškovém astmatu, chronický - trvá více, než 3 týdny.

3. podle frekvence na izolovaný - ojed. salvy kašle, záchvatovitý - déle trvající záchvaty kašle

4. podle místa vzniku - doma, venku, v prac. prostředí apod.

5. podle časové závislosti - ráno, v noci, při jídle apod.

6. podle intenzity na  málo intenzivní - neomezuje dítě a nevyčerpává jej, vyčerpávající

Nejčastěji se u dítěte setkáváme s akutním kašlem, často silným, záchvatovitým, zejména na počátku infektu. Může dítě vyčerpávat a vést až ke zvracení hlenů. Méně čatý je kašel chronický, který již vyžaduje zvýšenou pozornost.

Akutní kašel:

Akutní kašel trvá do 20 dnů, provází  velmi často běžné infekty dýchacích cest. Zpočátku bývá suchý, dráždivý, postupně dochází k jeho zvlhčení a k vykašlávání (expectoraci). Podle charakteru kašle se řídí také jeho léčba.

V prvních dnech, kdy je kašel suchý, často dráždivý, vysiluje dítě a budí jej v noci, podáváme léky proti kašli (antitusika). Nejčastěji se u nás užívá Tussin, Sinecod, u dospívajícíh dětí Codein apod. Je vhodná kombinace s protialergickými léky, nejčastěji Dithiadenem či Fenistilem, lze podat i Zyrtec, Zodac, Claritine apod.       

Později, kdy začíná dítě vykašlávat, již nejsou léky tlumící kašel vhodné. Lze podat léky na vykašlávání (expektorancia), nejčastěji Mucosolvan, Halixol, ACC, Bromhexin. Podle nových doporučení však tyto léky nemusíme podávat, neboť nebyl jednoznačně prokázán efekt této podpory vykašlávání.

Oba typy léků lze vzájemně kombinovat, v období, kdy dítě vykašlává, ale kašel je ještě dráždivý, nejčastěji během noci, lze podat během dne léky na vykašlávání a na noc lék proti kašli.

Chronický kašel:

Chronický kašel trvá déle, než 3 týdny a může mít několik příčin.

1. Kašel u zadní rýmy: velmi často bývá dlouhodobý kašel spojený s tzv. zadní rýmou, kdy hlen stéká do nosohltanu a dochází k provokaci kašle. Nejčastější příčinou bývá alergická či infekční rýma nebo sinusitida (zánět dutin). Je proto vhodné provést u tohoto dítěte ORL vyšetření ev. vyšetření alergologem.

2. Kašel u  průduškového astmatu: kašel může být jediným příznakem u průduškového astmatu. U dětí však bývá jako jediný příznak spíše vzácný, mezi typičtější příznaky patří spíše opakované stavy dušnosti, pískání při dýchání, dušnost při zátěži. Pro tento kašel je typický suchý neproduktivní charakter, výskyt v noci, nejčastěji nad ránem a provokace při zátěži. Při podezření na astma je nutné vyšetření dítěte alergologem.

3. Gastroezofageální reflux a kašel: gastroezofageální reflux (GER) je zpětný návrat žaludečního obsahu z žaludku do jícnu při nedostatečné funkci příklopky mezi žaludkem a jícnem (dolní jícnový svěrač). Dochází tak k chemickému dráždění nervů, které vede k provokaci kašle, dále k zatékání malého množství stravy do průdušek a ke vzniku chronického zánětu. Při podezření na GER je nutno dítě odeslat ke speciálnímu vyšetření, nejčastěji do gastroenterologické poradny (ambulance zabývající se zažívacím traktem).

4. Kašel po infektu: nejčastější příčinou dlouho trvajícího kašle jsou některé typy často nezávažných virových infektů. Po odeznění akutních příznaků nemoci přetrvává u dítěte suchý, často dráždivý kašel. Příčinou je poškození výstelky dýchacích cest, její náprava může v některých případech trvat i několik týdnů. V léčbě mají velký význam inhalace či při dlouhodobých potížích některé speciální protiastmatické léky.

Závěr:

Kašel je nejčastějším příznakem provázejícím nemoci dýchacích cest. Akutní kašel lze bez problémů zvládnout v domácích podmínkách vhodnou kombinací léků. Ani chronický kašel není většinou závažný, pokud však trvá příliš dlouho, je vhodné vyšetření dítěte pediatrem často ve spolupráci s jiným specialistou.       

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Как приобрести электронный ключ

(Williewhent, 31. 1. 2020 2:37)

Как приобрести электронный ключ

(Williewhent, 13. 1. 2020 23:31)

смартфоны doogee

(asyajeack, 4. 7. 2019 15:47)

смартфоны doogee: https://smartera.in.ua/smartfon-doogee-dg-580

Нашел русскую инфу

(Edgarflita, 1. 5. 2019 1:24)

Всем привет! класный у вас сайт!
Нашел познавательную тему: https://zen.yandex.ru/media/artandnews/top-5-samyh-hudyh-liudei-v-mire-5cc8326d7ae9ed00b3a17b5b

Перезвоните

(Юлия, 6. 1. 2019 12:01)

Перезвоните мне пожалуйста 8 (499) 322-46-85 Юлия.

#27 buy Super Levitra line

(itepe, 26. 12. 2018 11:44)

#27 Cheapest 20mg female viagra pills tadalafil generico costo buy levitra deutschland
#27 https://bit.ly/2Cr3Zjv

Stav po odstranění nosní mandličky

(Anna, 14. 5. 2014 9:56)

Dobrý den, v pondělí jsme podstoupily odstranění nosní mandličky. Dcera měla dlouhodobou rýmu a kašel. Je bez teploty, ale stále vlký kašel a hodně hlenu z nosíku, trošku chraptí. Je prosím tento stav normální, pokud ano, kdy cca může nastat zlepšení? Je například vhodné nasadit sinupret? Do nosánku stříkáme Mar plus 5%. Děkuji za odpověd Anna

Re: Stav po odstranění nosní mandličky

(D. Hudec, 14. 5. 2014 13:58)

Dobrý den. Vzhledem k tomu, že operace proběhla před 2 dny, je možné, že je to ještě pooperační stav. Pokud kašle více, je možné léky proti kašli podávat. Nicméně pokud by se stav do pátku nelepšil, doporučil bych Vám ORL kontrolu. Nevím, zda byly při operaci nějaké komplikace, jaký byl operačí nález apod. Proto je kontrola při potížích vhodná. Přeji hodně zdraví a hezký zbytek dne. S pozdravem MUDr. D. Hudec, dětské odd. SN Opava.

Re: Re: Stav po odstranění nosní mandličky

(Anna, 14. 5. 2014 17:32)

Děkuji vám za odpověď. Kašel je mírnější, takže to přikládám pooperačnímu stavu. Na kontrolu jdeme v pondělí. Ještě jsem zapomněla uvést že má takové výrazněji červené tvářičky, hlavně tedy jednu. A to tedy nevím s čím si to mám spojit....teplotu nemá. Setkal jste se s něčím takovým? Děkuji a přeji hezký večer

Re: Re: Re: Stav po odstranění nosní mandličky

(D. Hudec, 14. 5. 2014 18:47)

To samozřejmě na dálku bez vyšetření dítěte těžko odhadnu. Ale myslím, že to nebude nic vážného dle Vašeho popisu. Počkal bych, jak se to vyvine a jestli budou jiné kožní projevy. Ale myslím, že nebudou. I Vám hezký večer a zdravím, D.H.

Re: Stav po odstranění nosní mandličky

(Kateřina, 25. 6. 2016 23:48)

Dobrý den,
mám 8 letého syna. V úterý jsme byli na odstranění nosní mandličky. V propouštěcí zprávě bylo napsáno, že při krvácení či teplotě mám kontaktovat lékaře. Syn již třetí den vysmrkává hlen s krví a asi dvakrát jsem mu nameřila 37,5 po té se napil a teplota klesla. Je to v pořádku nebo mám kontaktovat lékaře?
Z nemocnice dostal pamycon, ale dočetla jsem se, že stříkají mořskou vodu a používají na odstranění hlenu odsávačku. Mohu mu nos také vystříkavat a odsávat vysavačem, když vysmrkává hlen s krví?
Za odpověď děkuji a přeji hezký den

Re: Re: Stav po odstranění nosní mandličky

(D. Hudec, 27. 6. 2016 8:33)

Dobrý den, pokud vysmrkává krev, bylo by vhodné provést kontrolní ORL vyšetření, zda je v místě operace vše v pořádku. Jinak bych odsávání moc nedoporučoval. Spíše opatrně vytírat a smrkat, je možno podávat Vincentkou či mořskou vodu střídavě s Pamyconem. Hezký den a ať je brzy vše v pořádku. MUDr. D. Hudec.

Astma u 8letého syna a neustálý kašel

(Lucie, 12. 4. 2015 20:47)

Dobrý den.Moc Vás prosím o radu,už jsem zoufalá.Syn ve 4letech nastoupil do školky a začal kolotoč s nemocemi(rýma,teploty a úporný kašel)Paní dokrorka nás poslala na ORL-mandle v pořádku a alergologii kde dle příznaků,které jsem uvedla a spirometrie,bylo stanoveno astma.Takže se syn již 4roky léčí na astma.Bere práškový seretide 100 1-0-1,při nemoci seretide 250 1-0-1,aerius 1-0-1,při nemoci singulaire 1 na noc a ventolin při kašli.Od prosince 2014 je každý měsíc nemocný,nejhorší je kašel.Suchý dráždivý a nic na něj nezabírá.Celý březen prokašlal.Bylo to šílené.Týden hrozný kašel a týden pokašlával a tak se to pořád opakovalo.Dětská dr. udělala výtěr z krku a nosu a v nose byl hemofil,tak dostal atb biseptol.Kašel odezněl.A nyní po 14dnech po atb syn zase začíná kašlat.Taky byl na odběru krve a co mě zarazilo,že u odběru astmatu měl hodnotu úplně v pořádku.Napadá mě,že syn žádné astma nemá.Léky na astma mu taky nezabírají a poslední rok má i spirometrii v pořádku.K indikaci astmatu byl pouze kašel.Syn nikdy nebyl dušný ani nesípal.Nerada bych mu dávala kortikoidy,když by to nebylo potřeba.Mohla bych znát Váš názor?Moc děkuji.

Re: Astma u 8letého syna a neustálý kašel

(D. Hudec, 12. 4. 2015 20:59)

Dobrý den. Podle popisu bych usuzoval, že nyní jej na podzim 2014 trápily opakované infekty dýchacích cest, spíše než chronický zánět na průduškách, který je příčinou astmatu. Ovšem nepíšete, zda má pozitivní alergie, protože právě alergie je ve většině případů s astmatem spojená. Já osobně bych určitě provedl zátěžovou spirometrii, která přesněji odhalí zánět průdušek. U dětí se provádí zátěžový test volným během. V léčbě by bylo vhodná zvážit něco na podporu imunity, ovšem zase nevím, jaké jsou testy. K dlouhodobé léčbě kortikoidy a antileukotrieny se takto na dálku těžko vyjadřuje. Výtěry obecně moc přínosné nejsou a léčit bakterii je vždy sporné. Přeji hezký večer a hlavně pevné zdraví a co nejméně prokašlaných nocí. D. Hudec.

Re: Re: Astma u 8letého syna a neustálý kašel

(Lucie, 12. 4. 2015 21:08)

Omlouvám se,ano syn má alergii- pollinosis letní-traviny,typu rhinitidy.Pokud astma má,ani nevím jak poznám,že kašle z astmatu a kdy je kašel chřipkový?A je možné,že úlevový ventolin mu nezabírá.Moc děkuji

Re: Re: Re: Astma u 8letého syna a neustálý kašel

(D. Hudec, 12. 4. 2015 23:20)

To je samozřejmě někdy dost obtížné poznat. Nicméně pokud dítě kašle, je vždy důležitý poslechový nález - poklud se jedná o astma, mělo by být jednoznačné zůžení prudušek, což pozná lékař při vyšetření. A měl by opravdu zabírat Ventolin - jen připomínám, že je vždy nutná aplikace přes aerochamber, jinak je velmi malá účinnost. Dle mého názoru, jak to popisujete, myslím, že opravdu ho trápí spíše infekty. Zkusil bych opravdu posílit imunitu...no ale na dálku je vždy obtížné radit. Hezký večer. D.H.

Kašel u 19m prcka

(Petra, 1. 3. 2015 22:49)

Dobrý den. Můj muž onemocněl suchým kašlem. Dusí se už 3 týdny a nakazil naši 19m dcerku. Ta kašle týden. Kašel má suchý v noci hrozně dráždivý až ji natahuje. Dávala jsem sinecod kapky, ale nezabírají. Zvedla jsem jí pod hlavou jenže ona se vždy překulí a nechce tak spát. Mám doma Dithiaden a Zenaro. Nevím zda a kolik bych jí mohla dát na noc, aby se jednou vyspala. Dávám i domácí cibulový sirup a čajík pro děti na kašel. Pokud se to pár dní nezlepší asi budeme muset k lékaři. Mohu na noc podat Dithiaden? Děkuji.

Re: Kašel u 19m prcka

(D. HUdec, 9. 3. 2015 11:51)

Krásný den. Předem se omlouvám za pozdní odpověď, nebyl jsem v dosahu. Na kašel lze užít jakýkoliv lék tlumící kašel, nejlépe Sinecod sirup, Tussin kapky, Robitussin na suchý kašel a podobně. Dithiaden lze užívat při kašli, dle věku 2x1/2 tbl. denně, klidně i na noc. Dále dostatek tekutin, lehce zvýšená poloha a chladnější zvlhčený vzduch. Vzhledem k délce potíží se jedná jistě o klasický akutní infekt, běžně kašel odeznívá do 10-14 dnů. Přeji hezký den a brzké uzdravení. S pozdravem MUDr. D. Hudec.

Bylinkový sirup

(Zuzka, 29. 1. 2015 16:13)

To je kumšt vždycky rozeznat jakým kašlem zrovna prcek trpí, nepoznám to kolikrát ani u sebe a u malých dětí je to o to horší. Normálně jsme zjistila, že existuje i sirup, který je na oba druhy kašle, nabídla mi ho paní v lékárně jmenuje se Stopkašel a je přímo pro děti, je bestovní fakt, nemusím teď vůbec řešit který kašel zrovna Nikiho trápí.

kasel

(veronika goisova, 16. 1. 2015 15:48)

Dobry den,zijeme v Kanade a po navsteve lekare vcera jsme se rozhodla zapatrat na ceskem internetu a narazila na vas.Vas popis kasle je uplne uzasny,myslim si ze nas pripad je kasel z nachlazeni ktery probiha skoro kazdy mesic od Rijna do konce zimy.
Starsi dcera vzdy zacne a po trech dnech se prida mladsi,ktera je s tim rychleji vyporadana.Starsi dcera je neustale hrozne zahlenena,ma rymu celou zimu,ktera se zhorsuje a zlepsuje.I jeji dech ma casto neprijemny odor jakoby z infkece?
Zacne to rymou a prida se kasel po 2 dnech.Vzdy ji necham doma,na noc dam neco na zklidneni kasle,hodne pouzivam esencialni oleje a zvlhcovace vzduchu,snazim se to resit vicemene prirodne.
Tentokrat je kasel ale hodne urputny a take ze skoly maji problem ze hodne zameskava,takze jsem vyrazila s nimi k lekari po 2 letech.Prohlidka usi,nosu,poslech,klasika a dr nam dala pro obe inhalatory FloVent HFA a Novo Sulbutamol HFA,co jsem vycetla oba na leceni astmatu hlavne ten s kortikoidy?Vubec se mi to nezda a tahle noc byla nejhorsi ze vsech,moje mladsi se v kasli prakticky nezastavila,spise vlhky kasel,duseni hleny,ale i sussi,spala jen chvilkami v sede na mne. Vubec se mi nechce pokracovat v teto lecbe,nase doktorka je specialista na astma a bohuzel uz drive jsem cetla ze tak leci vse:( Moje dcery maji prakticky to co ja cele detstvi,hlavne ta starsi,ta mladsi se vzdy spis sveze s ni,jsem take precitlivela na chlad,od mala trpim na kasle celou zimu,i kdyz jsou tu nejlepe oblecene deti a koukaji jim jen oci,stejne onemocni-mame tu -20 denne ted.Pres leto nemaji jedinny problem.pred vanoci jsme byli na dovolene v teple a hned byly obe ciste.Doufala jsem ze jim doktorka vezme vzorky z krku-nosu?Da nammozna neco na noc,vzdy jsem byla rada ze neresi kazdou rymu ATB a ze je ochotna ulevovat nam v ockovani tak jak si to predstavuji ja,ale ted nevim co delat,je tezke tu najit noveho doktora...


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

následující »